Czego nie jeść?

Czego nie jeść?

Dieta w ciąży powinna być zdrowa, dlatego że przyjmowane produkty trafiają nie tylko do organizmu matki, ale i dziecka. Oczywiście, niektóre produkty w stanie błogosławionym są kategorycznie zabronione, a inne niezalecane. Jednak nie można opracować szczegółowej listy zakazanych napojów, potraw czy przekąsek, ponieważ także lekarze mają sprzeczne opinie co do szkodliwości niektórych przysmaków.

Z pewnością, kobiety ciężarne nie powinny zażywać alkoholu, ponieważ nawet niewielkie ilości procentowych trunków mogą wywołać zespół poalkoholowy u noworodka, a także doprowadzić do trwałego uszkodzenia płodu, a co za tym idzie spowodować niepełnosprawność dziecka czy to fizyczną czy umysłową. Dlatego nawet lampka wina lub szklanka piwa, które powszechnie przez wielu są tolerowane, mogą okazać się niewiarygodnie zgubne dla malucha. Ponadto, w ciąży niewskazana jest również nadmierna ilość kofeiny, w związku z czym nie przesadzamy z kawą, raczej ograniczymy się do jednej filiżanki małej czarnej, najlepiej z dodatkiem mleka. Z pewnością, na bok odstawimy napoje energetyzujące oraz typu pepsi i coca cola oraz produkty ligth bez cukru, które w swym składzie zawierają sztuczne substancje słodzące, bardziej szkodliwe niż sam cukier. Oprócz tego, przyszłe mamy bezwzględnie muszą zapomnieć o surowym mięsie, gdyż może ono stanowić siedlisko pasożytów i bakterii histerii, dlatego podczas ciąży z naszego jadłospisu musi zniknąć, np. tatar.

Warto podkreślić to, że w stanie błogosławionym niedozwolona jest wątróbka, ponieważ w swym składzie zawiera zbyt wiele witamin, mogących powodować nieprawidłowy rozwój płodu. Na uwagę zasługuje fakt, iż panie spodziewające się dziecka nie powinny przyjmować produktów przygotowanych na bazie niepasteryzowanego mleka. Mowa tu przykładowo o serach pleśniowych czy niektórych rodzajach fety. Nie należy też przesadzać z nadmiarem dań tłustych smażonych na tłuszczu. Równie szkodliwe jest częste stołowanie się w fast foodach. Ponadto, w ciąży nie wolno objadać się wielkimi ilościami słodyczy, dlatego warto zastąpić je suszonymi owocami lub gorzką czekoladą. Natomiast, kiedy nie możemy się oprzeć ciastom, lepiej je upiec samodzielnie, gdyż wtedy wiemy, co jemy i na pewno nie będą one zawierały szkodliwych konserwantów, spulchniaczy czy barwników.

Trzeba też uważać ze stosowaniem ostrych przypraw, musztardy czy koncentratów do zup. Nie wolno jest także surowych jajek i jajek na miękko, ponieważ gdy są zbyt krótko gotowane, kobiety ciężarne mogą zarazić się salmonellą. Unikamy również ryb wędzonych i surowych. Niektórzy specjaliści zalecają też unikanie już w trzecim trymestrze pokarmów wywołujących alergię. A, więc preferowana jest rezygnacja z cytrusów, kiwi, kakao, owoców morza, orzechów. Oczywiście, nie ma jednoznacznych dowodów na to, że spożywanie tych pokarmów w ciąży wpływa na wystąpienie alergii u dziecka, dlatego nie należy wykluczać z diety zbyt wielu alergenów na wszelki wypadek, bowiem nie ma to najmniejszego sensu.

A, więc w czasie ciąży należy odżywiać się najprościej, gdyż wyszukane dania często przygotowywane są na bazie niezdrowych dla dziecka produktów. Z pewnością, dieta powinna być różnorodna i lekkostrawna, uwzględniająca zachcianki przyszłej mamy.

Dodaj komentarz