Jakie soki pić?

Jakie soki pić?

Nie ulega wątpliwości to, że w diecie przyszłej mamy powinny się znaleźć pełnowartościowe soki owocowe i warzywne, bowiem stanowią one źródło cennych witamin i minerałów. Oczywiście, mówimy tu głównie o napojach własnej roboty, które nie zawierają konserwantów i barwników oraz są wykonane na bazie świeżych i zdrowych produktów, najlepiej z własnego ogrodu.

Poza tym, łatwo je przygotować, gdyż wystarczy umyć owoce oraz warzywa i wrzucić je do sokowirówki. Sok należy pić bezpośrednio po wyciśnięciu, bowiem gdy jest przechowywany przez jakiś czas traci cenne wartości i może ulec zepsuciu. Dlatego gdy przygotujemy większą ilość soku, należy go zapasteryzować. Natomiast kiedy decydujemy się na produkty sklepowe, dokładnie zapoznajemy się z ich składem i wybieramy produkty z małą ilością cukru oraz rezygnujemy z napojów i nektarów, które zawierają więcej wody niż soku i wiele substancji słodzących.

Warto podkreślić to, że bardzo zdrowy dla przyszłych mam jest sok pomidorowy, który jest bogaty w magnez i potas, dlatego pozwala regulować napięcie mięśni. Ponadto, pomidory zawierają w swym składzie kwas foliowy, który jest pożądany w stanie błogosławionym. Jedyną jego wadą jest mało apetyczny smak, ale z drugiej strony na zimno da się go wypić. Oprócz tego, przyszłe mamy jak najbardziej powinny pić sok pomarańczowy, ponieważ jest bogaty w witaminę C. Ponadto, jest niskokaloryczny oraz poprawia zdolność naczyń krwionośnych. Równie smaczny i zdrowy dla mamy i dziecka jest sok grejpfrutowy, także bogaty w witaminę C oraz zbawiennie wpływający na pracę jelit oraz przeciwdziałający żylakom.

Z pewnością, kobiety w ciąży powinny pić także dużo soku z aronii, ponieważ dodaje sił, bogaty jest również w witaminy A, C, E, P, biopierwiastki, błonnik, dlatego też ma dobre działanie na przemianę materii i gospodarkę tłuszczami. Nie zapominamy także o soku marchewkowym, który zawiera witaminę B, C, D, E oraz K oraz składniki odżywcze z grupy witaminy A. Otóż, są one odpowiedzialne za rozwój tkanek, a także przeciwdziałają infekcjom, o które nietrudno w stanie błogosławionym. Poza tym, kobiety ciężarne, które regularnie piją sok marchewkowy, posiadają później lepszy pokarm, cenny w liczne wartości i minerały. A, co najważniejsze, kiedy jest pity w ostatnich tygodniach ciąży, zapobiega posocznicy poporodowej.

Oprócz tego, jak najbardziej zdrowy jest sok żurawinowy, który zawiera witaminy A, A1, B2, C, P oraz błonnik, węglowodany, żelazo, wapń, fosfor, na których zapotrzebowanie wzrasta w stanie błogosławionym. Ponadto, jest on skuteczny w walce z infekcją dróg moczowych. W menu przyszłej mamy powinien się znaleźć również sok z czerwonych buraków, ponieważ może on uzupełnić niedobory kwasu foliowego. Poza tym, wzmacnia wytrzymałość i odporność. Nieoceniony jest też sok z czarnego bzu, który jest wskazany w leczeniu przeziębienia w okresie ciąży. Natomiast w przypadku anemii ciążowej polecany jest sok cytrynowy, dodawany do wody mineralnej niegazowanej .

Jak widać, zdrowe soki powinny się znaleźć w menu kobiety ciężarnej, ponieważ bogate są w liczne cenne wartości i minerały, które wpływają korzystnie na zdrowie i samopoczucie przyszłej mamy, ale i wspomagają rozwój malucha. Warto zaznaczyć to, iż większość z nich jest również smaczna, dlatego ich spożywanie to sama przyjemność.

Dodaj komentarz