Kawa i herbata dla ciężarnych

Kawa i herbata dla ciężarnych

W okresie ciąży kobieta często musi zrezygnować ze swoich nawyków żywieniowych i odstawić na bok niektóre pokarmy oraz napoje. Z pewnością, mnóstwo pań się zastanawia nad tym, czy w stanie błogosławionym można pić herbatę i jakie ma to skutki. Oczywiście, większość specjalistów uważa, że nie ma przeciwwskazań co do tego, by w ciąży spożywać herbatę, ale należy to czynić z umiarem, ponieważ zawiera w sobie kofeiną, której duża ilość w organizmie może skutkować poronieniem. Dlatego zawsze warto zapytać lekarza o to, jaka ilość herbaty spożywana w ciągu dnia jest bezpieczna dla dziecka.

Z pewnością, najbardziej niebezpieczna jest czarna (wypłukuje np. kwas foliowy i żelazo) i czerwona herbata (pu-erch – posiada właściwości przeczyszczające), dlatego z nich rezygnujemy. Można je zastąpić np. herbatą zieloną, która jest mniej drażniąca, ale na pewno nie można jej pić bez umiaru. Trzeba zaznaczyć to, że w okresie ciąży zalecane są herbatki ziołowe uzyskane z owoców, kwiatów, nasion, korzeni rozmaitych roślin, ponieważ w swym składzie nie zawierają kofeiny. Jednak zanim zdecydujemy się na konkretny rodzaj herbatki ziołowej, należy zapytać lekarza czy jest ona dozwolona w stanie błogosławionych, bowiem nie wszystkie zioła są wskazane w ciąży, a działanie niektórych z nich nie jest jasne. Przykładowo kobiety ciężarne powinny unikać herbaty z rumianku, ponieważ może wywołać skurcze macicy oraz alergię, natomiast herbatka imbirowa jest skuteczna w walce z porannymi nudnościami, a herbatka miętowa działa kojąco, w szczególności w pierwszych miesiącach ciąży.

Nie mniej wątpliwości posiadają przyszłe mamy co do szkodliwości kawy w ciąży. Należy zaznaczyć to, iż podobnie jak herbata zawiera kofeinę, w związku z czum w stanie błogosławionym warto z niej zrezygnować lub w znacznym stopniu ograniczyć jej przyjmowanie. Przede wszystkim, może ona podrażniać żołądek i wywoływać nudności oraz powodować wzrost ciśnienia. Oprócz tego, jest moczopędna, dlatego wypłukuje z organizmu magnez i wapień, który jest niezbędny do budowy kości malucha. A, co najgorsze, kawa może oddziaływać na pobudzenie organizmu dziecka i stymulować nieprawidłową produkcję hormonu wzrostu. W związku z powyższym picie kawy w ciąży trzeba zredukować do 2 małych filiżanek kawy dziennie, choć i tę ilość uzgadniamy z lekarzem, ponieważ każda kobieta inaczej znosi ciążę i kofeina może na nią różnie działać.

Na uwagę również zasługuje fakt, że dobrym zamiennikiem kawy naturalnej jest kawa zbożowa lub bezkofeinowa, zawierająca tylko 3 mg kofeiny w jednej filiżance. Oczywiście, charakteryzują się one nieco innym smakiem, są mniej aromatyczne, ale za to na pewno zdrowsze. Jeżeli jednak nie potrafisz oprzeć się prawdziwej kawie, wypij ją z mlekiem, które złagodzi kwasotwórcze działanie kofeiny. Poza tym, stawiamy na kawę z ekspresu, gdyż parzona jest najbardziej groźna. A, co najważniejsze kawa z ekspresu jest zdrowsza również od kawy rozpuszczalnej.

Jak widać, kawa i herbata nie jest zakazana w ciąży, jednak spożywanie tych napojów ograniczamy do minimum, ponieważ zawierają kofeiną, która w nadmiarze jest groźna dla dziecka i może stymulować jego nieprawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny.

Dodaj komentarz