Odchudzanie w ciąży

Odchudzanie w ciąży

Każda kobieta pragnie w ciąży wyglądać atrakcyjnie, nie przytyć za wiele, a po urodzeniu dziecka szybko zgubić zbędne kilogramy. Dlatego coraz częściej można zauważyć, iż przyszłe mamy odchudzają się w ciąży w trosce o swój piękny wygląd. Warto jednak zaznaczyć, iż zbyt drastyczne odchudzanie jest niebezpieczne zarówno dla matki jak i dziecka, którzy w tym szczególnym okresie potrzebują mnóstwo cennych witamin i minerałów, a także kalorii. Oczywiście, aby nie przytyć zbyt bardzo w ciąży wcale nie trzeba się głodzić, wystarczy zmienić swoje nawyki żywieniowe, ograniczyć spożywanie słodyczy i słodkich napojów, a także być w ruchu.

Po pierwsze, należy pamiętać o tym, iż przyszłe mamy w okresie w ciąży wcale nie muszą, a nawet nie powinny przytyć dużo, bowiem w przypadku szczupłych pań średni przyrost wagi wynosi 8-12 kg, a przypadku puszystych zaledwie 6-8 kg. Ponadto, zawsze najwięcej tyje się pomiędzy II a III trymetrem, w związku z czym nie wolno się za bardzo obiadać na początku ciąży, kiedy przybiera się na wadze jeszcze stosunkowo niewiele. Nie ulega wątpliwości to, że utrzymanie prawidłowego przyrostu wagi ma ogromne znaczenie, dlatego warto go kontrolować np. za pomocą kalkulatora wagi ciążowej. Nie zapominamy o właściwej diecie, dzięki której nasza sylwetka będzie zgrabna również w czasie ciąży.

W pierwszej kolejności należy zwiększyć liczbę przyjmowanych płynów. Otóż, przyszła mama powinna pić dziennie co najmniej 2 l wody mineralnej niegazowanej, a także rozcieńczone soki owocowe lub kompoty z suszonych owoców. Mile widziane są też mleko, maślanka i niesłodzony kefir. Z pewnością, powodują one to, że mniej jemy, a co najważniejsze w naturalny sposób oczyszczają organizm. Nie zapominamy również o regularnym spożywaniu posiłków, które nie mogą być przerywane niezdrowymi przekąskami, gdyż nie ma nic gorszego jak podjadanie w dzień i w nocy, które szybko jest widoczne w postaci dodatkowych fałdek tłuszczu. Podstawą menu jest śniadanie, po którym w odstępstwie 2-3 godzin spożywamy 2 śniadanie. Poza tym, obiad warto jeść miedzy godziną 13.00 a 14.00, a podwieczorek 2 godziny później. Natomiast kolację spożywamy nie później niż o 19.00, a wtedy na pewno unikniemy niepożądanych kilogramów.

Oprócz tego, kluczowe znaczenie ma to, co jemy. Na uwagę zasługuje fakt, że w ciąży wcale nie musimy jeść za dwoje, by dziecko było duże i zdrowe. Z pewnością, posiłki powinny być sycące, ale niekoniecznie kaloryczne. A, więc przykładowo zamiast pieczonego schabowego jemy mięso gotowane, a w miejscu tłustego rosołu zupy warzywne. Oczywiście, jeżeli lekarz nie widzi żadnych przeciwwskazań można też uprawiać sport. Mowa tu o pływaniu, jodze, fitness dla ciężarnych, spacerowaniu, które przyczynią się do spalenia zbędnych kalorii. Jednakże intensywność i czas ćwiczeń zawsze uzgadniamy z lekarzem, ponieważ zbyt duży wysiłek fizyczny może zaszkodzić matce i dziecku.

Podsumowując, kobiety w ciąży, aby pięknie wyglądać, wcale nie muszą się odchudzać, bowiem w zupełności wystarczy odpowiednia dieta i odrobinę ruchu, aby zbyt bardzo nie przybrały na wadze. A, co najważniejsze właściwie dobrane menu gwarantuje to, że przyszłe mamy dostarczają dziecku cennych wartości, a także są pojedzone i nie przybywa im zbyt wielu kilogramów.

Dodaj komentarz